Ogrody i dźwięki – aktywna społeczność

Projekt numer: E/227/2019/I
młode NGO: Stowarzyszenie Muzyczne "Gospel Rock"
Tytuł projektu: Ogrody i dźwięki - aktywna społeczność
Miejsce: Lubiąż

 

Zostały przeprowadzone cztery warsztaty społeczno-ogrodowe, w wyniku których powstał ogród społecznościowy. W jego wymyślanie i tworzenie zaangażowali się mieszkańcy w różnym wieku, a także lokalne instytucje (np. szkoła podstawowa). Pozwoliło to na integrację mieszkańców w różnym wieku oraz na doświadczenie oparte na współpracy i współdecydowaniu. Powstał ogród społeczny w miejscu wyznaczonym przez mieszkańców. Wszyscy uczestnicy i uczestniczki wspólnymi siłami sadzili rośliny i budowali przestrzeń. Zasadzone zostały rośliny (przy wspólnym planowaniu, wybieraniu i bogatych konsultacjach natury estetycznej oraz ogrodniczej).

W ogrodzie przeprowadzono następnie trzy warsztaty muzyczne oraz koncert, który inaugurował działanie ogrodu. W ogrodzie przeprowadzono 3 warsztaty muzyczne: z gry na ukulele, gitarze oraz przeszkadzajkach oraz poświęcone improwizacji muzycznej. Dzięki temu uczestnicy i uczestniczki warsztatów zdobyli nowe umiejętności muzyczne oraz nowe doświadczenia społeczne. Odbyła się także narada poświęcona dalszemu wykorzystaniu ogrodu (laboratorium społeczne), wymyślono między innymi dalszy plan warsztatowy, cykl spotkań dyskusyjnych. Obok powstał także mural roślinny będący niejako przedłużeniem ogrodu, a także znaki dodatkowo ułatwiające mieszkańcom dotarcie do ogrodu.

Przeprowadzono także naradę poświęconą dalszemu funkcjonowaniu ogrodu, w trakcie której wyłoniły się nowe pomysły na spotkania dyskusyjne, warsztaty twórcze, międzypokoleniowe debaty. Łącznie w warsztatach wzięło udział ponad 30 osób, a w pozostałych działaniach ponad 60 osób.