Nuty i Nici Wspomnień

Młode NGO: Fundacja Sztukowanie Pamięci
Tytuł projektu: Nuty i Nici Wspomnień
Miejsce realizacji projektu: Ośrodek Alzheimerowski Ośrodek Działań Edukacyjnych i Twórczych i Schronisko Młodzieżowe „Pałacyk” w Ścinawie

Projekt został opracowany przez Fundację Sztukowanie Pamięci, której celem jest zbliżanie świata medycznego do świata kultury i sztuki oraz wykorzystywanie różnych metod twórczych i artystycznych do wsparcia osób doświadczających problemów poznawczych, ale nie tylko. Celem projektu było podtrzymanie pamięci o dobrach kultury, jakimi są tradycyjne pieśni i piosenki ludowe związane z ważnymi okresami w życiu człowieka.

W ramach projektu Ania Broda (autorka tekstów, kompozytorka, aranżerka, cymbalistka, piosenkarka, producentka) poprowadziła dla osób i z nami warsztaty muzyczno-biograficzne, pomyślane jako muzyczna podróż przez życie, podróż, która uruchamia i wzbudza wspomnienia, umożliwia muzyczne i słowne kolorowanie wspomnień z przypomnieniem, że w najważniejszych momentach w życiu towarzyszy i towarzyszyła nam muzyka. W warsztatach i w koncercie wzięły udział osoby z zaburzeniami poznawczymi, ich bliscy oraz rodziny, mieszkańcy miasta i gminy Ścinawa.

Podczas wspólnego koncertu Ani Brody z uczestnikami warsztatów wszyscy mieli okazję do wspólnego muzykowania, poszukiwania i odnajdowania źródeł lokalnej tożsamości oraz uniwersalnych wartości wyrażanych w kulturze i sztuce.  W warsztatach uczestniczyły 33 osoby, a w koncercie 55 osób.