Jesień w Jarach

Projekt numer: E/036/2019/II

Grupa: Razem dla Jar

Tytuł projektu: Jesień w Jarach

Miejsce: Jary, gmina Oborniki Śląskie, powiat trzebnicki

 

W wyniku działań projektowych grupa zgromadziła i zintegrowała mieszkańców i sympatyków miejscowości Jary, ale także zwróciła uwagę na ważne społecznie wyzwania - w czasie spotkania Halloween oraz Dary lasu odbyły się warsztaty manualne oraz rozmowy dotyczące otaczającej nas przyrody, a także sposobów jak ją chronić. Spotkanie poświęcone Mojej Małej Ojczyźnie było z kolei doskonałą okazją do wspomnień oraz dyskusji na temat możliwych źródeł pozyskiwania informacji o Jarach. Podczas spotkania, które moderowane było przez przedstawiciela Fundacji Ważka z Wrocławia, zaprezentowane zostały przykłady spisanej historii różnych miejscowości w Polsce. Było to inspiracją do podjęcia podobnych działań w kontekście Jar. Ulotka promocyjna w formie kalendarza zawiera informacje promujące aktywności podejmowane w Jarach, jak również wskazówki dot. działań związanych z ochroną środowiska - forma kalendarza sprawia, że ulotka służyć będzie przez cały rok, dzięki temu poprawi się świadomość ekologiczna mieszkańców oraz ugruntowane zostanie poczucie odpowiedzialności za otaczający nas krajobraz.

Zwiększył się poziom wiedzy i świadomości ekologicznej mieszkańców, którzy mieli także okazję zapoznać się z historią miejscowości, a tym samym ugruntowana została ich tożsamość lokalna. Dzięki aktywności podjętej w ramach projektu wzrosła też liczba sympatyków miejscowości, którzy chętnie odwiedzają Jary oraz uczestniczą w lokalnych inicjatywach.

W warsztatach i spotkaniach udział wzięło łącznie ponad 70 osób. Informacja o działaniach projektu za pośrednictwem lokalnych mediów społecznościowych dotarła łącznie do 5 tysięcy osób.