Jak lecą lata na końcu świata… 760-lecie wsi Janowiec

Młoda organizacja pozarządowa: FUNDACJA „KRAINA POD SŁOŃCEM”
Tytuł projektu: Jak lecą lata na końcu świata… 760-lecie wsi Janowiec
Miejsce realizacji : Janowiec, gmina Bardo, powiat ząbkowicki

 

Projekt dotyczył  obchodów Jubileuszu 760 lat istnienia miejscowości Janowiec. 29 sierpnia wszyscy mieszkańcy mieli możliwość spotkania się i skorzystania z oferty dostosowanej do własnych potrzeb i możliwości. Już od znaku „JANOWIEC” zachwycał przejeżdżających piękny jubileuszowy witacz, wykonany przez miejscowego artystę. Świętowanie rozpoczęli amatorzy turystyki pieszej, którzy wzięli udział w rajdzie szlakiem opracowywanej trasy Korony Janowca: z Barda, przez Obryw Skalny, Górę Bardzką, Polską Drogę Krzyżową do Janowca.

Po południu oferta Fundacji objęła grupy rodzinne, które rywalizowały ze sobą w grze terenowej pod nazwą „W krainie Jana od owiec”. Mapka, w którą wyposażeni zostali uczestnicy zmagań, zawierała trasę przez najciekawsze i godne zobaczenia atrakcje miejscowości. Zadaniem rodzin było dotarcie do określonych punktów, oznaczonych w terenie figurkami legendarnego Hermannlla oraz wykonanie przypisanego do miejsca zadania.

Wieczór natomiast miał charakter sentymentalno – wspomnieniowy. Zorganizowano spotkanie mieszkańców Janowca w formie Letniego Kina plenerowego, w czasie którego można było obejrzeć wystawę starych fotografii dawnych mieszkańców wsi, wysłuchać wzruszających wspomnień z pierwszych lat po wojnie, poznać prezentację na temat historii miejscowości oraz wziąć udział w konkursie fotograficznym „Czyj to dom?”. Wzruszenie, uśmiech i łzy, radość i melancholia, wywołane wspomnieniami, na długo pozostaną w pamięci obecnych na spotkaniu mieszkańców Janowca i zaproszonych gości.

W uroczystościach wzięło udział 69 osób.