Eksperymenty

Projekt numer: E/008/2019/II

młode NGO: Fundacja "Życie z pasją"
Tytuł projektu: Eksperymenty
Miejsce: Warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży odbyły się w Centrum Rozwoju i Aktywności Dzieci i Młodzieży Muchobór Wielki, ul. Stanisławowska 99/1a we Wrocławiu. Zajęcia dla dorosłych podzielone były na bloki: część wykładowa odbyła się w sali udostępnionej przez placówkę partnerską - Ośrodek Działań Artystycznych Firlej, ul. Grabiszyńska 56 we Wrocławiu, a część praktyczna została zaplanowana w plenerze - Parku Południowym.

Dorośli uczestniczyli w warsztatach "eksperymenty fotograficzne", aby spojrzeć na świat z innej perspektywy jednocześnie pogłębiając swoją pasję i poznając nowe techniki. Dla dzieci i młodzieży dedykowane były warsztaty - eksperymenty z nauk ścisłych. Podsumowaniem projektu był konkurs fotograficzny i wystawa.

W dzieciach została pobudzona ciekawość świata i zdobywanie wiedzy. Wykonały, m.in. eksperymenty związane z podciśnieniem, gęstością, napięciem powierzchniowym, zmianą stanu skupienia substancji, cieczą nienewtonowską. Po warsztatach uczestnicy mówili, że chętnie powtórzą te doświadczenia w domu. Dorośli nauczyli się nowych technik fotograficznych, tj. zdjęcia w podczerwieni, cyjanotypia, zdjęcia mikroskopowe, zdjęcia macro z pierścieniem odwrotnego mocowania. Uczestnicy projektu nawiązali nowe znajomości z osobami o podobnych zainteresowaniach. Kilka osób w trakcie projektu zakupiło dodatkowe akcesoria fotograficzne, aby doposażyć swój aparat i móc kontynuować nowo poznane techniki po zakończeniu projektu, co jest potwierdzeniem tego, że warsztaty otworzyły uczestnikom oczy na nieznane wcześniej dziedziny fotografii.

W warsztatach "eksperymenty dla dzieci" wzięło udział ich 19; w eksperymentach fotograficznych 25 osób. Łącznie w projekcie wzięło udział 44 bezpośrednich odbiorców i około 100 pośrednich (osoby oglądające wystawę).